Forside Viralt Far ryddede op på sin 4-årige søns værelse – gjorde...

Far ryddede op på sin 4-årige søns værelse – gjorde store øjne, da han nærstuderede sønnens ‘piratskat’

Far ryddede op på sin 4-årige søns værelse – gjorde store øjne, da han nærstuderede sønnens ‘piratskat’

En britisk mand blev lamslået, da et arvestykke pludselig viste sig at være en formue værd.

Lige nu læser andre

En virkelig skat skulle vise sig at ligge skjult i en fireårige drengs skattekiste, da hans far var ved at rydde op. Det skriver Telegraph.co.uk.

Familien, der bor i Hertfordshire nord for London, havde i mange år været i besiddelse af en guldmønt, som faren i sin tid havde fået af sin bedstefar.

– Min bedstefar havde rejst verden rundt i løbet af sit liv og havde samlet mange mønter fra de lande, han havde besøgt. Han gav mig derfor en pose med mønter, som jeg kunne lege med – jeg var nemlig meget optaget af piratskatte, da jeg var lille, forklarer den britiske far.

– Som årerne gik, blev mønterne igen pakket væk i poser og æsker, og jeg glemte alt om dem, indtil min bedstefar døde, fortæller den engelske far, der som voksen selv har fået en søn, der elsker at lege pirat og tage på skattejagt.

Læs også

– Mønterne fik mig til at tænke tilbage og huske alle de historier, som jeg fandt på, da jeg var barn. Jeg gav dem derfor til min egen søn, så han kunne lege med dem og putte dem i hans skattekiste. Min lille dreng har leget med mønterne, ligesom jeg gjorde, fortæller faren, der først for nylig kom til at studere de gamle mønter igen, da han ryddede op på sønnens værelse.

Nysgerrigheden efter at vide mere om de gamle mønter, fik ham til at vise dem til en mønt-ekspert ved navn Gregory Tong, der med det samme spærrede øjnene op, da han genkendte én af mønterne.

Foto: BONINGTONS/SUPPLIED

Mønten var oprindelig spansk og del af en stor skat, der blev stjålet fra et spansk skatte-skib af den britiske flåde under et søslag i Vigo Bugten ud for Spaniens kyst 23. oktober 1702.

I dag findes der kun 20 af disse mønter i hele verden, og den sjældne guldmønt er derfor vurderet til at være over to millioner kroner værd.

Denne besked fik med det samme den chokerede far til at sætte mønten til salg på en auktion ved Boningtons Auctions 16. november i år.

Og mon ikke sønnen nok skal blive tilstrækkeligt kompenseret for at miste én af guldmønterne fra sin skattekiste?

Læs også

Ads by MGDK