Forside Nyheder Nordkorea holder parlamentsvalg: Stem på én kandidat

Nordkorea holder parlamentsvalg: Stem på én kandidat

Nordkorea holder parlamentsvalg: Stem på én kandidat

Lige nu læser andre

Den nordkoreanske regering har onsdag offentliggjort, at det kommende parlamentsvalg bliver 9. marts. Det er det første valg under landets unge leder Kim Jong-un.

Der afholdes valg i Nordkorea hvert femte år.

Parlamentet fungerer som gummistempel for den politiske ledelse, og det indkaldes to gange årligt for at vedtage budgetter og godkende andre ting.

Ved det seneste valg i 2009 under Kim Jong-uns far, den tidligere leder Kim Jong-il, var der én godkendt kandidat i hver af landets 687 distrikter.

Læs også

Valgprocessen vil blive fulgt tæt af Vesten for yderligere ændringer i magtens top.

Kim Jong-un, som overtog magten i 2011, har med henrettelsen af sin onkel Jang Song-thaek for nylig allerede indledt en udrensning i den politiske ledelse.

Jang Song-thaek, der tidligere var politisk næstkommanderende under Kim Jong-il, blev henrettet efter beskyldninger om landsforræderi og korruption.

I sin nytårstale sagde den nordkoreanske leder, at landet var styrket efter, at ondsindede "udskud" var blevet fjernet.

Det er muligt, at Kim Jong-un selv opstiller ved valget, hvis han vælger at følge sin fars eksempel.

Den officielle opgørelse over valgdeltagelsen i 2009 viste, at 99,98 procent af de stemmeberettigede valgte at stemme, og 100 procent af disse stemte på den godkendte kandidat.

/ritzau/AFP

Læs også

Ads by MGDK