Forside Nyheder Forsvaret indrømmer: Ikke alt har været droner

Forsvaret indrømmer: Ikke alt har været droner

drones, droner, norge, norway, defence, forsvaret
Kristian Kapelrud / Forsvaret

Ikke alt har været droner over Danmark det sidste stykke tid.

Lige nu læser andre

I flere uger har der verseret rygter og spekulationer om mystiske droner over danske militære anlæg.

Nu bekræfter Forsvaret, at der faktisk har været aktivitet i luftrummet- men også, at ikke alt, der blev observeret, var droner.

”Forsvaret kan bekræfte, at der i de seneste uger er blevet foretaget en række luftobservationer over flere af Forsvarets tjenestesteder fordelt over hele landet, hvor der i flere tilfælde har været tale om droner,” lyder det i et svar til DR.

De seneste ugers meldinger om droner har skabt bekymring både i offentligheden og blandt myndighederne, ikke mindst fordi observationerne har fundet sted tæt på militære områder.

Forsvaret bekræfter, at der er foretaget observationer, men ønsker ikke at oplyse præcist, hvor eller hvornår det er sket. Man henviser til sikkerhedsmæssige hensyn.

Læs også

Derfor er der mange ubesvarede spørgsmål

Politiet har tidligere afkræftet flere af de meldte observationer, blandt andet ved anlæg i perioden fra 23. til 28. september.

Det har fået mange til at spørge, hvor grænsen går mellem fakta og fejltolkning, når mistanken om droner opstår.

DR har i den forbindelse bedt Forsvaret præcisere, hvordan man kan vide, at nogle af observationerne rent faktisk drejede sig om droner – eksempelvis om der er anvendt radarer eller anden teknologisk registrering ud over visuelle observationer. På det punkt forbliver Forsvaret tavst.

Der er derfor stadig ubesvarede spørgsmål om, hvor mange droner der reelt har været i luften, og hvem der står bag.

Læs også

Samtidig understreger Forsvarets korte svar, at sagen tages alvorligt, og at overvågning af luftrummet fortsætter.

Bekræftelsen vidner om et stigende fokus på ukendte flyvende objekter over militære områder – et fænomen, som flere lande i Europa også har registreret de seneste år.

I Danmark synes spørgsmålet dog fortsat at svæve i luften: hvor mange af de rapporterede droner var virkelige, og hvor mange var blot skygger på himlen?

Ads by MGDK