Barcelona: Iniesta har beskadiget bækkenet

Otte minutter inde i anden halvleg af Champions League-kvartfinalen mod Paris Saint-Germain måtte FC Barcelonas kreatør Andrés Iniesta lade sig udskifte efter et sammenstød med parisernes Javier Pastore.

Undersøgelser torsdag i Barcelona har fastslået, at Iniesta har pådraget sig skader på bækkenet, og dermed er det meget tvivlsomt, om han bliver klar til weekendens kamp mod Valencia i Primera Division.

- Ifølge klubbens medicinske stab, bekræftede undersøgelser torsdag, at der var omfattende skade (på bækkenet, red.), skriver Barcelona på klubbens hjemmeside uden at oplyse, hvor længe Iniesta vil være ude.

Dog virker det usandsynligt, at han bliver klar til kampen mod Valencia lørdag.

Barcelona vandt kampen over PSG med 3-1 og har dermed et glimrende udgangspunkt inden returkampen tirsdag i næste uge hjemme på Camp Nou.

Om Iniesta bliver klar til den kamp, vil tiden vise.

/ritzau/

Top partnere


Modtag uforpligtende lånetilbud fra 8 banker på Samlino.dk helt gratis. Prøv i dag på Samlino.dk/laan

Dagens Gossip