BSV-træner maner til besindighed: 60 minutter endnu

admin

425 uger siden

|

26/05/2016

Dagens topnyheder

Bjerringbro-Silkeborgs (BSV) håndboldherrer ligner et mandskab, der snart kan hænge guldmedaljerne om halsen.

Onsdag aften vandt BSV det første DM-finaleopgør over Team Tvis Holstebro med hele syv mål.

27-20 stod der på måltavlen, da opgøret var færdigspillet i Jysk Arena, men klubbens cheftræner Peter Bredsdorff-Larsen fejrer ikke noget som helst endnu.

- Syv mål er meget, og selvfølgelig er det et fantastisk udgangspunkt, men jeg er nødt til at sige, at der er 60 minutter endnu, og der skal vi spille ligeså konsekvent, afklaret og tydeligt, som vi gjorde i dag, siger Bjerringbro-Silkeborg-træneren til klubbens hjemmeside.

BSV var bedst i hele opgøret, og fik lukket ned for Tvis-spillernes kontraløb, som er et våben, Team Tvis har brugt flittigt i denne sæson.

- Det var en meget flot præstation igen. Vi stod med en forholdsvis ny forsvarskonstellation med Rasmus Jensen og Michael V. Knudsen. Det var en rigtig god fight, og så var Søren Rasmussen (målvogter, red.) fabelagtigt, særligt i første halvleg, siger cheftræneren.

/ritzau/