Nu sænker supermarked sine priser.
Lige nu læser andre
Alma Madmarked vil give danskerne billigere vin, frugt og grønt – men ikke billigere bøffer.
Seks måneder efter åbningen justerer supermarkedet sine priser og sit sortiment, men fastholder samtidig sit fokus på kvalitet frem for kvantitet.
Det skriver B.T
Den nye kæde har valgt at sænke prisen på grøntsager og vin som led i en strategisk ændring.
Ifølge direktør Alfred Josefsen skyldes det blandt andet et nyt samarbejde med en dansk leverandør, som leverer sæsonens grøntsager direkte fra gårdene.
Læs også
Dermed kan supermarkedet købe ind til lavere priser og lade kunderne mærke det på prisskiltet.
Særligt på vinfronten sker der en markant ændring. Da Alma åbnede, satsede butikken på mange dyre flasker, men kunderne viste sig at have en mere jordnær smag.
”Da vi startede, gættede vi forkert på, hvad vores kunder ville have. Vi havde skabt et vinsortiment med for mange dyre vine. Det var god vin, men til nogle priser, der afskrækkede dem, der vil have hverdagsvin,” siger Alfred Josefsen.
Fremover skal vinene koste under 100 kroner, uden at gå på kompromis med kvaliteten.
Her er der ingen prisfald
Læs også
Mens grønt og vin bliver billigere, er der ingen prisfald på de populære dagligvarer som kød, smør og æg. Her står Alma fast.
Butikkens filosofi er, at kvalitet og ansvarlig produktion har en pris. Derfor satser kæden på økologisk kød med fokus på dyrevelfærd frem for lave priser.
Josefsen erkender, at det kan være dyrt for kunder med et højt kødforbrug, men peger på en løsning: mindre kød, flere grøntsager.
”Det er opgaven for de fleste at finde retter, hvor kød ikke er hovedingrediensen,” siger han.
Med de nye prisændringer håber Alma Madmarked at styrke sin profil som et supermarked, der tilbyder bæredygtige varer til fornuftige priser – uden at blive en discountkæde.