Forside Nyheder Fransk politi: 23-årig kvinde ville gemme en bombe i falsk...

Fransk politi: 23-årig kvinde ville gemme en bombe i falsk graviditetsmave

Billede

Lige nu læser andre

Den 23-årige kvinde havde angiveligt planer om at sprænge sig selv i luften med en bombe, som hun ville gemme i en falsk graviditetsmave.

Det skriver Mirror.

Kvinden er i denne uge blevet anholdt med sin 35-årige mand i byen Montpellier i det sydlige Frankrig. Sammen har de en toårig datter.

Ifølge Mirror kom myndighederne på sporet af parret, fordi kvinden havde ISIS-propaganda på sin computer og brugte sin tid på at se halshugningsvideoer.

Læs også

Da politiet ransagede deres hjem mandag, blev den falske graviditetsmave fundet – den var dækket af folie, muligvis for at gøre bomben svær at opdage.

Ifølge kvinden selv havde hun investeret i graviditetsmaven for at være sikker på at få en siddeplads i tog og busser.

Fransk politi efterforsker sagen.

Couple arrêté à Montpellier: un faux ventre pouvant servir à une attaque kamikaze découvert https://t.co/uzeoQrCelT pic.twitter.com/xE4uJ9x1VP

— francetv info (@francetvinfo) 23. december 2015

Følg Dagens Politirapport for flere lignende artikler:

 

 

Læs også

Ads by MGDK