Forside Nyheder Magnussen må vente længe på afgørelse i Red Bull-sag

Magnussen må vente længe på afgørelse i Red Bull-sag

Magnussen må vente længe på afgørelse i Red Bull-sag

Lige nu læser andre

Den danske Formel 1-komet Kevin Magnussen må vente adskillige uger på den endelige afklaring om, hvorvidt han får lov at beholde sin andenplads i det australske grandprix, der skød sæsonen i gang i sidste weekend.

Magnussen, der kører for McLaren, endte oprindeligt på tredjepladsen i sin debut, men australske Daniel Ricciardo, der endte på andenpladsen, blev diskvalificeret, da hans team – Red Bull – havde overtrådt de nyindførte brændstofregler i Formel 1.

Men Red Bull har officielt appelleret diskvalifikationen, og på en høring den 14. april i Paris vil den internationale motorsportsunion, Fia, tage stilling til sagen.

Afgørelsen kan få stor betydning for Kevin Magnussen, da andenpladsen giver 18 point i VM-stillingen, mens tredjepladsen blot er 15 point værd.

Læs også

Tyske Nico Rosberg (Mercedes) vandt sæsonpremieren i Melbourne og topper VM-stillingen med 25 point.

Forud for denne sæson er der indført en række ændringer i Formel 1 – blandt andet omkring forbruget og tilførslen af brændstof, hvor bilerne blot må bruge 100 kilo per løb.

Det næste grandprix køres i Malaysia 30. marts.

/ritzau/

Læs også

Ads by MGDK