Lige nu læser andre
Det danske herrelandshold i håndbold vandt torsdag aften med overbevisende 31-21 hjemme over Litauen i kvalifikationen til EM i 2016.
Normalt ville en sejr af den størrelse være tilfredsstillende.
Men landsholdets store stjerne Mikkel Hansen havde gerne set en endnu større sejr mod de upåagtede litauere.
– Jeg er nogenlunde glad efter den her sejr. Havde vi vundet med 15, så havde jeg været rigtig godt tilfreds.
Læs også
– Vi skulle have kørt videre efter pausen og dræbt kampen. Der var ingen grund til, at vi lukkede dem ind i kampen igen, siger Mikkel Hansen.
Danmark førte 16-8 ved pausen, og med slutresultatet 31-21 vandt danskerne kun anden halvleg med to mål.
Mikkel Hansen blev topscorer med syv mål. Han mener, at danskerne skulle have været mere kyniske.
– De får lov til spille sig tilbage i opgøret, og nu kan de tage tilbage til Litauen med følelsen af, at de var med i kampen. Det er ærgerligt, for det synes jeg ikke, at de var.
– Det havde været bedre at vinde stort i forhold til at sætte sig i respekt for de andre hold i gruppen.
– Næste gang vi eksempelvis møder Litauen, kan de nu tænke tilbage på, at de trods alt var med i en halvleg. Den følelse skulle de ikke have haft lov til at få, siger Mikkel Hansen.
Det danske herrelandshold og Mikkel Hansen skal i aktion igen allerede på søndag, hvor Bosnien venter i danskernes anden kamp i EM-kvalifikationen.
/ritzau/