Nordmand stopper som manager i Cardiff

Nordmanden Ole Gunnar Solskjær er færdig som manager i fodboldklubben Cardiff, som i foråret rykkede ud af Premier League.

Det bekræfter klubben torsdag.

Ifølge en meddelelse er der tale om en gensidig aftale mellem parterne.

- Vores forskelle i filosofi om, hvordan klubben skal ledes har fået mig til at træde tilbage og tillade klubben at komme videre i den retning, Vincent ønsker, siger nordmanden i en meddelelse på klubbens hjemmeside.

Med Vincent refererer Solskjær til klubbens malaysiske ejer Vincent Tan.

Nordmanden nåede at være manager i Andreas Cornelius' tidligere klub i otte måneder. Han tog over efter Malky Mackay i januar på et tidspunkt, hvor Cardiff lå placeret lige over nedrykningsstregen i Premier League.

Han kunne ikke forhindre nedrykning, og nu er holdet blandt de sidste otte i den næstbedste række efter syv kampe med kun to sejre.

/ritzau/

 

Dagens Gossip