OB ophæver med kontrakt med problembarn

Superligaklubben OB har lørdag ophævet kontrakten med offensivspilleren Cedric N'Koum, der sidste efterår blev smidt ud af fynboernes førsteholdstrup.

På grund af problemer blev 24-årige N'Koum dengang degraderet til klubbens U19-trup.

- Vi har gjort rigtig meget for, at Cedric kunne komme til en anden klub, og nu er vi nået til enighed om, at det bedste er, at vi ophæver kontrakten, så Cedric og hans agent kan arbejde videre på egen hånd, siger OB's sportsdirektør Jesper Hansen til klubbens hjemmeside.

- Som tingene er gået for Cedric her i OB, så er det den bedste løsning, og for en ung spiller, der stadig har et talent og et udviklingspotentiale, så er der ingen fornuft i at fortsætte et sted, hvor man er helt udenfor truppen.

- Cedric fik vist eksempler på sin fine teknik, og jeg håber, at han vil få succes i en anden klub, siger Jesper Hansen.

Camerounske Cedric N'Koum med en fortid i Paris Saint-Germain blev i sommeren 2012 hentet til OB på en fireårig kontrakt. Offensivspilleren nåede i alt at spille 28 kampe for fynboerne.

/ritzau/

 

Dagens Gossip