Spillere kårer Bayern-dansker til årets talent

Skrevet af admin

|

02/12/2013

Dagens topnyheder

Pierre-Emile Højbjerg er af sine danske fodboldkolleger i Spillerforeningen blevet kåret til årets talent.

Den 18-årige midtbanespiller fik i april debut for Bayern Münchens førstehold som den yngste spiller i klubbens historie. Samtidig har han gjort det fremragende på flere af de danske ungdomslandshold.

- Jeg er meget stolt af den her pris. Det gør det helt specielt, at det er fodboldspillere, der har peget på mig, siger Højbjerg i en pressemeddelelse.

- At de giver mig den anerkendelse betyder meget for mig. Man taler tit om, hvem der har forstand på fodbold. Os, der bruger flere timer om dagen på fodbold, ved, hvad det handler om. Derfor er den her pris noget helt særligt, siger spilleren.

Til trods for debuten for Bayerns førstehold - kort før klubbens vandt Champions League - så optræder Pierre-Emile Højbjerg til daglig for andetholdet.

I november kårede Dansk Boldspil-Union (DBU) også årets talent i forbindelse med Dansk Fodbold Award-showet. Ved den lejlighed gik prisen til Cardiff-angriberen Andreas Cornelius, der i sidste sæson blev topscorer i Superligaen for FC København.

/ritzau/