‘Masterchef’-deltager kendt skyldig: Skal 32 år i fængsel

Kamille Isaksen

77 uger siden

|

16/11/2023
Udland
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
'Masterchef'-deltageren, som nåede til finalen i den første sæson af programmet, er nu blevet kendt skyldig.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Den australske tidligere "Masterchef"-finalist, Paul Frost, har modtaget en fængselsdom på 32 år for seksuelle overgreb mod 11 børn, som han underviste som svømmelærer.

Dommen kommer efter hans skyldigkendelse i juni, hvor han blev fundet skyldig i de grusomme overgreb, der fandt sted i løbet af 1990'erne og 2000'erne.

Tidligere "Masterchef"-deltageren arbejdede som svømmelærer i Sydney, hvor overgrebene fandt sted. Hans ofre bestod af ti drenge og en pige, hvoraf den yngste blot var 10 år gammel, da misbruget først startede, rapporterer Daily Mail.

Den 48-årige Paul Frost står over for tre årtier bag tremmer, som blev fastslået i den retssag, hvor han blev dømt for at have misbrugt 11 af sine tidligere svømme elever.

Ifølge ofrene opfordrede Paul Frost til samtaler om seksualitet og onani, der senere eskalerede til fysiske overgreb og i flere tilfælde voldtægt. Derudover skabte Paul Frost en kultur i klubben, hvor det ikke blev set ned på, hvis han viste interesse i dem - tværtimod.

En af ofrene udtalte: "Paul havde skabt en kultur, hvor den slags ting blev betragtet som normale, når vi var i svømmeklubben. Jeg ønskede at være en af drengene, jeg ville være en af de 'seje' børn."

Frost, der nåede finalen i "Masterchef Australia" i 2009, blev anholdt i september 2019 og er nu dømt til en længere fængselsstraf. 

Han kan tidligst søge om prøveløsladelse efter at have afsonet 24 år af dommen.

Ads by MGDK