Lige nu læser andre
Allerede før Lars Løkke Rasmussen har afsløret, om han trækker sig fra posten som formand for Venstre, er spekulationerne i gang om hans efterfølger. Flere navne melder sig – blandt andre næstformand Kristian Jensen og tidligere forsvarsminister Søren Gade.
Hernings Venstre-borgmester, Lars Krarup, der har udtrykt sin fulde opbakning til Lars Løkke Rasmussen, vil ikke pege på en af de to som partiets næste formand.
– Jeg vil ikke gå ind i spekulationer om hverken den ene eller den anden person lige nu. For lige nu er jeg jo af den opfattelse at vi har en udmærket formand i vores nuværende formand, siger Lars Krarup på vej ind til Venstres hovedbestyrelsesmøde i Odense.
– Men vi kan alle sammen se, at det er dramatisk lige nu, og hvis det betyder, at der er en ny formand, så må vi finde ud af, hvem det skal være, tilføjer han.
Læs også
Han mener fortsat, at de utilfredse partifæller burde have holdt deres kritik internt i partiet. Han håber, at Venstre vil være i stand til at "trække en streg i sandet", så man ikke hjælper den socialdemokratiske regering ved at ligge i intern kamp.
– Vi skal huske at tænke os om nu. Det har været en hård uge. Og vi har set fra andre partier – med Socialdemokraterne som det bedste eller værste eksempel – at et hårdt formandsopgør kan sætte spor i mange år fremover.
– Det skal vi undgå i Venstre. Så når vi er ovre i aften, så skal vi til at kigge fremad igen, siger Lars Krarup.
Selvom Venstre-borgmesteren ikke vil spekulere i Løkkes mulige efterfølgere, vil han gerne sætte ord på, hvad han efterlyser i partiets fremtidige formand:
– Det, der betyder noget for mig i den demokratiske proces, der så kommer til at køre, er, hvem der kan tegne Venstre fremover med en tydelig ledelsesprofil og samle Venstre igen.
/ritzau/