DMI har netop udsendt en risikomelding.
Lige nu læser andre
Efteråret viser tænder igen. Et kraftigt lavtryk bevæger sig ind over Danmark og bringer både blæst og store mængder regn med sig.
Det får nu DMI til at udsende en risikomelding for kraftig regn flere steder i landet – især i den sydlige del af Jylland, hvor danskerne kan se frem til et vådt og blæsende døgn.
Onsdag begynder ellers stille med lidt sol og spredte byger, men i løbet af dagen trækker et massivt skysystem ind fra sydvest.
Fronten vil brede sig over hele landet og bringe perioder med tæt regn, som først slipper sit tag i løbet af torsdagen.
Ifølge DMI ventes der især i den sydlige del af Danmark at falde mellem 10 og 30 millimeter regn, mens nogle områder kan få helt op mod 40 millimeter.
Læs også
Det har fået meteorologerne til at udsende en risikomelding for kraftig regn.
(Artiklen fortsætter under billedet)
Lavtryk rammer Danmark
Læs også
Vejret skyldes et lavtryk, der natten til onsdag ligger vest for Skotland, men som i løbet af torsdagen bevæger sig hen over Danmark.
I forbindelse med lavtrykket bliver det perioder med frisk til hård vind, og ved kysterne kan det flere steder nå op på kulingstyrke med kraftige vindstød.
Prognoserne viser stadig en vis usikkerhed omkring lavtrykkets præcise bane, og derfor kan vindstyrker og retning ændre sig, når systemet nærmer sig landet.
Trods regn og blæst holder temperaturen sig forholdsvis mild med mellem 9 og 12 grader både onsdag og torsdag.
Men ifølge DMI vil de fugtige og blæsende forhold få vejret til at føles markant køligere som et klassisk dansk efterår.
Læs også
DMI understreger, at situationen løbende bliver overvåget, og at varslerne vil blive opdateret, hvis vejret udvikler sig kraftigere end forventet.