Lige nu læser andre
Det kan igen lade sig gøre at benytte sine betalingskort på normal vis i Danmark.
Systemet for betaling med kort er oppe at køre igen, efter at det lørdag aften var nede, oplyser Nets-pressevagt Ulrik Marschall til Ritzau.
Betalingssystemet har kørt normalt siden 23.42, men der vil tidligt natten til søndag være efterdønninger af nedbruddet.
– Ude i nattelivet er der selvfølgelig noget kø, der skal afvikles. Men nu kan betalingerne i hvert fald gå igennem, siger Ulrik Marschall.
Læs også
Nets beklager problemerne over for både kortholdere og terminalkunder.
Problemet ramte særligt internetbutikker og ubemandede kortterminaler – eksempelvis ved ubemandede tankstationer – hvor der ikke har været personale til at slå over på en såkaldt offline-procedure.
Særligt ved betalingsanlægget på Storebæltsbroen var der problemer.
– På Storebæltsbroen har de sat de steder, hvor man kan betale manuelt, i offline status. Men dem, der har Brobizz, skal vende rundt, så derfor kan der være kaos, sagde Ulrik Marschall tidligere på aftenen til Ritzau.
/ritzau/